Instytut Ona i On | Nowa infografika nt transseksualizmu
19354
post-template-default,single,single-post,postid-19354,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode_popup_menu_push_text_right,qode-theme-ver-16.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Nowa infografika nt transseksualizmu

Nowa infografika nt transseksualizmu

Polecamy wszystkie nasze infografiki! TUTAJ

 

TRANSSEKSUALIZM NIE JEST WRODZONY

Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki 

Link do infografiki na FB 

Czy macie wrażenie, że homoseksualizm i transseksualizm są wrodzone? Nic bardziej mylnego. W przekazach antydyskryminacyjnych pomija się kluczowe dane naukowe i nie mówi się w ogóle, np. o profilaktyce. Podobnie jak homoseksualizm i transseksualizm jest przeważająco nabyty. Geneza jest złożona, ale przeważają czynniki środowiskowe. Powyższe dane należy interpretować w ten sposób, że statystyczna osoba transseksualna ma genezę swoich skłonności w 36% wrodzoną, a w 64% nabytą.To dane kluczowe i dla profilaktyki i terapii. Wszelkie inne dane biologiczne należy analizować w świetle tego typu badań nad bliźniętami.

Źródła danych:

Meta analiza 11 badań nad bliźniętami:

Polderman, T.J.C. Kreukels, B.P.C., Irwig, M., Beach, L., Chan, Y.-M., Derks, E.M., Esteva, I., Ehrenfeld, J. Heijer, Posthuma., D., Raynor, L., Tishelman,A., Davis, L.K.(2018). International Gender Diversity Genomics Consortium, The Biological Contributions to Gender Identity and Gender Diversity: Bringing Data to the Table, Behavior Genetics 48, s.95–108. g Data to the Table. Behavior Genetics, 48(2), 95-108.

https://doi.org/10.1007/s10519-018-9889-z https://research.vu.nl/ws/portalfiles/portal/83595397/Polderman2018_Article_TheBiologicalContributionsToGe.pdf [dostęp: 3.11.2021 r.].

Wyliczenia zbiorcze na podstawie tych danych:

Marianowicz-Szczygieł, A. (2021). Zaburzenia tożsamości płciowej u dzieci i młodzieży – ujęcie psychologiczne. Geneza, czynniki ryzyka, rokowania, profilaktyka. W B. Kmieciak (Red.) Między chromosomem a paragrafem. Transseksualizm w ujęciu prawnym, społecznym i medycznym (Wyd.1, s.93-142). Wydawnictwo Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

 

Między chromosomem a paragrafem. Transseksualizm w ujęciu prawnym, społecznym i medycznym