O% TOLERANCJI DLA PEDOFILII! – niezależnie od profesji sprawcy! – czy to celebryta, czy to polityk, biznesmen, murarz, czy to ksiądz – bo pedofilia dotyka bardzo różnych profesji. Po ostatnich premierach głośnych filmów dotyczących pedofilii (poniżej publikujemy ich linki) w kościele Katolickim oraz wśród środowisk blisko powiązanych z celebrytami wiele osób zadaje sobie pytanie, na ile powszechne jest to zjawisko w Polsce i których środowisk dotyka.
Pomimo naszych starań, nie udało nam się dotrzeć celem porównania do przekrojowych danych dotyczących pedofilii z uwzględnieniem zawodu sprawcy. Z tego, co udało nam się ustalić, takich danych nie zbiera policja. Na świecie afery pedofilskie wybuchały jednak w bardzo wielu środowiskach (mowa o zorganizowanej i szeroko zakrojonej przestępczości). Pewne przybliżenie dotyczące danych z Polski zawiera publikacja Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, wymieniając tylko kwestię wykształcenia oraz źródła utrzymania sprawcy: Burdziak K, Banaszak P. (2017).„Sprawcy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności osoby małoletniej – analiza kryminologiczna” Warszawa: IWS, s.64-65
Poniżej publikujemy zbiorcze dane dotyczące ofiar. Polskie statystyki są niższe na tle innych krajów, dlatego nie dajmy sobie wmówić, że zachodni model edukacji seksualnej, który represjonuje naturalną rodzinę i chrześcijańskie wartości jest lepszy niż „nasz”. Być może część przypadków molestowania jest niedoszacowana, ale międzynarodowe dane pokazują, że wiele innych krajów ma podobne statystyki. Poza tym Polska także w innych aspektach dotyczących edukacji seksualnej plasuje się lepiej na tle Europy (por. infografika w zakładce dotyczącej statystyk nt młodzieży).
Jeśli chodzi o Kościół katolicki to na przestrzeni lat 1990 – 2018 wykorzystanie seksualne (do 18 r.ż. ) dotknęło 345 ofiar; wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletni płci męskiej stanowili 58,4%, natomiast małoletni płci żeńskiej 41,6%. 382 przypadków wykorzystania seksualnego stanowi 0,8 polskiego kleru, który liczy ok. 50 tys. osób.
Od 2013 roku w Kościele katolickim działa koordynator ds ochrony dzieci i młodzieży przy KEP- ojciec Adam Żak wraz z lokalnymi przedstawicielami, a od 2014 jednostka m.in. szkoląca – Centrum Ochrony Dziecka. Aby wzmocnić linię samooczyszczenia kościoła od 2019 arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski pełni funkcję Delegata KEP ds ochrony dzieci i młodzieży
KEP w 2019 roku powołał także Fundację św. Józefa, która ma także wspomagać np. kwestie finansowe pomocy ofiarom przemocy seksualnej.
LINKI DO FILMÓW DOKUMENTALNYCH:
W reakcji na oba ostatnie filmy powstała państwowa komisja do spraw badania przypadków pedofilii.
Nic się nie stało – film o środowisku powiązanym z celebrytami – reż. Sylwester Latkowski
debata po filmie (warto obejrzeć!)
Zabawa w chowanego – reż. bracia Sekielscy film o pedofilii w Kościele katolickim
Tylko nie mów nikomu – reż. Tomasz Sekielski film o pedofilii w Kościele katolickim
Pedofile – film o pedofilii wokół Dworca Centralnego. reż. S. Latkowski
ROZPOZNAWANIE OBJAWÓW WYKORZYSTYWANIA SEKSUALNEGO U DZIECI I MŁODZIEŻY – prezentacja dr Ewy Dziewońskiej
GDZIE SZUKAĆ POMOCY:
Ofiary przestępstw seksualnych w Kościele katolickim mogą się zgłaszać do przeszkolonych lokalnych diecezjalnych i zakonnych delegatów (nie są to niestety zbyt często osoby świeckie), wiele diecezji funduje ofiarom terapię .
LISTA DELEGATÓW DIECEZJALNYCH z kontaktami
LISTA DELEGATÓW ZAKONNYCH z kontaktami
świecki tel. wsparcia dla ofiar pedofilii w kościele: 800 280 900
Więcej informacji o tym tel. zaufania na stronie zranieni.info
116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzież czynny całą dobę
https://116111.pl/
801 120 002 tel. Niebieskiej Linii
Inne telefony zaufania TUTAJ
STATYSTYKI:
Źródła danych uwzględnionych w naszych poniższych infografikach publikujemy na stronie im dedykowanej TUTAJ.