Jeśli uznajecie Państwo, że to, co robimy, jest potrzebne, bardzo prosimy o wpłaty na nasze konto: 49 1540 1287 2001 0000 0664 0001. Możemy funkcjonować wyłącznie dzięki naszym Darczyńcom!
UWAGA!
W celu uzyskania pełnego wymiaru infografik proszę klikać w pierwszy link znajdujący się pod tytułem każdej z nich.
EKSPLOZJA ZABURZEŃ TOŻSAMOŚCI PŁCI WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY NA ŚWIECIE! Dane z 10 krajów
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
OTO SKUTEK IDEOLOGII GENDER! TO NAPRAWDĘ PRZEŁMOWE DANE! Wzrost zaburzeń tożsamości płci na świecie wśród dzieci i młodzieży jest naprawdę dramatyczny! Poniżej przedstawiamy dane z artykułu naukowego, który zbiera rozproszone dane z 10 krajów na świecie i kilkunastu klinik. Naukowcy, którzy zauważali ten trend, zgodnie z regułami poprawności politycznej, nie zajmowali się jednak tymi dramatycznymi wskaźnikami ilościowymi (chociaż je odnotowywali), ale głównie odwróceniem wskaźnika płci wśród młodocianych pacjentów (co samo w sobie, jako zmiana obrazu klinicznego, potwierdza, że tak dramatyczne wzrosty są przede wszystkim efektem kulturowej indoktrynacji). W artykule zebrano także skrupulatnie hipotezy dotyczące wyjaśnień tych zmian i dowody pokazujące kulturowe wpływy. Będziemy jeszcze zamieszczać inne infografiki w tym obszarze. Śledźcie Państwo naszą stronę i FB! Podawajcie, prosimy dalej!
Inne nasze infografiki TUTAJ
Źródło danych:
Marianowicz-Szczygiel, A. (2022). Rise of gender identity disorders among children and adolescents- data from 10 countries. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 49 (1), 122-141. https://doi.org/10.34766/fetr.v49i1.1060
ZMIANA ZAIMKÓW U DZIECI I MŁODZIEŻY? Mówimy “NIE”!
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Przedstawiamy Państwu naszą nową infografikę nt zmiany zaimków płciowych u dzieci z objawami dysforii płciowej czyli tzw. tranzycji społecznej. Używamy tu wielu argumentów: biologicznych, psychologicznych, logicznych, społecznych, prawnych, dotyczących genezy i historycznego i wszystkie wspierają tu odmowę.
Wszystkie nasze infografiki są dostępne TUTAJ.
PEDOFILIA wg RAPORTU PAŃSTWOWEJ KOMISJI!
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
UPADŁ MIT, że przemoc seksualna w Polsce odbywa się głównie w RODZINACH!
Ukazał się pierwszy raport Państwowej Komisji ds Pedofilii. Przeanalizowano 345 przypadków zakończonych postępowań sądowych z lat 2017-2020, w 93% ofiarami były dziewczynki, w 90% w wieku od 7 do 15 lat, w 98% przypadków sprawcami byli mężczyźni.
W 54% to samo dziecko zauważało ujawniało fakt molestowania (w 26% rodzice). W 50% dzieciom nie udzielono pomocy psychologicznej (szok!). Lęk, poczucie winy i depresja oraz trudności adaptacyjne, ucieczki z domu, kłopoty wychowawcze, ale także koszmary nocne czy próby samobójcze – to główne problemy z jakimi borykały się osoby pokrzywdzone. To ważne, ponieważ ruch pedofilny na Zachodzie neguje druzgocące skutki pedofilii. W zdecydowanej większości sprawcami były osoby spoza rodziny, choć znane dziecku lub osoby nieznane, co pokazuje poniższa infografika (na podstawie s.113 raportu). 1% sprawców stanowiły osoby duchowne. Państwowa Komisja ds Pedofilii prowadzi na mocy przyznanych jej uprawnień 349 nowych spraw. W 25% dotyczą spraw około rozwodowych (w 99% zgłaszającymi są matki), a w 1/3 domniemanego pokrzywdzenia przez osoby duchowne. W sumie 29,8% zgłaszanych przypadków domniemanym sprawcą jest osoba z rodziny (rodzic – 68 spraw lub inna osoba spokrewniona – 36 spraw), a w 193 przypadkach osoby obce (55,3%) – raport s. 150.
STRONA Państwowej Komisji ds Pedofilii https://www.gov.pl/web/pkdp
RAPORT: https://www.gov.pl/web/pkdp/raport-panstwowej-komisji2
ADOPCJA LGBT – DZIECI SĄ CZĘŚCIEJ HOMOSEKSUALNE!
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Ostatnio coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się pytania dotyczące dzieci wychowywanych przez pary homoseksualne. Poniżej kilka danych, które pomogą ocenić perspektywy i ewentualne ryzyko wychowywania dzieci np. w związkach jednopłciowych. Badań długofalowych dotyczących takich dzieci jest bardzo niewiele, a oto wyniki jedynych, które śledzą stale losy takich dzieci od początku ich życia. Te i inne badania pokazują jasno, że takie dzieci są ponadprzeciętnie homo- i biseksualne oraz mają zaburzenia w zakresie płciowości….nawet jeśli osoby ich wychowujące starają się, aby zapewnić im najlepsze warunki. Zaznaczmy, że osób identyfikujących się jako homoseksualne jest zazwyczaj w populacjach poniżej 2%.
Źródła:
Gartrell, N., Bos, H., & Koh, A. (2019) Sexual Attraction, Sexual Identity, and Same-sex Sexual Experiences of Adult Offspring in the US National Longitudinal Lesbian Family Study, Archives of Sexual Behavior. https://www.nllfs.org/images/uploads/pdf/2019-nllfs-sexual-behavior-adult-offspring.pdf
Gartrell, N., Bos, H.M.W., & Goldberg, N. (2010) Adolescents of the U.S. National Longitudinal Lesbian Family Study: Sexual Orientation, Sexual Behavior, and Sexual Risk Exposure. Archives of Sexual Behavior. https://www.nllfs.org/images/uploads/pdf/NLLFS-adolescents-sexuality-2010.pdf
LISTA ARGUMENTÓW przeciwko adopcji jednopłciowej
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Link do infografiki na FB
Powyżej spis różnych argumentów tłumaczących, dlaczego naszym zdaniem, adopcja homoseksualna krzywdzi dzieci.
TRWAŁOŚĆ ZABURZEŃ PŁCI U DZIECI I MŁODZIEŻY
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Pomimo tego, że większość dzieci z zaburzeniami w zakresie płci (dysforia płciowa) powraca do naturalnej płci, gdy są w tym wspierane , pomimo tego, że nie ma żadnych badań pokazujących długofalowe skutki terapii hormonalnych w tym wieku – zaleceniem środowisk wspierających lobby LGBT, w tym także profesjonalistów (WPATH) jest “eksploracja swojej tożsamości płciowej” (dowolnie wybranej) oraz tranzycja. To nie tylko naganne ze strony etycznej, to także nie logiczne! Alarmowaliśmy już na ten temat w innej naszej infografice.
CYTAT:
“Dysforia płciowa w dzieciństwie nie trwa nieuchronnie do dorosłości (14). W uzupełniających badaniach obserwacyjnych dotyczących dzieci przed okresem dojrzewania (w większości chłopców), które zostały skierowane do klinik celem podjęcia oceny dysforii płciowej, dysforia utrzymywała się do dorosłości jedynie u 6 do 23% dzieci (Cohen-Kettenis, 2001; Zucker, Bradley, 1995). Badani chłopcy w okresie dorosłości częściej identyfikowali się jako geje
niż osoby transpłciowe (Green, 1987; Money, Russo, 1979; Zucker, Bradley, 1995; Zuger, 1984).
Nowsze badania, obejmujące również dziewczynki, wykazały 12–27% wskaźnik utrzymywania się
dysforii płciowej do okresu dorosłości (Drummond, Bradley, Peterson-Badali, Zucker, 2008; Wallien, Cohen-Kettenis, 2008)
Z kolei utrzymywanie się dysforii płciowej do okresu dorosłości u adolescentów wydaje się być
znacznie częstsze. Nie zostały przeprowadzone żadne oficjalne badania prospektywne. Jednakże wszyscy z 70 adolescentów, którzy wzięli udział w uzupełniającym badaniu obserwacyjnym, u których zdiagnozowano dysforię płciową oraz włączono tłumiące dojrzewanie hormony, kontynuowali swoją tranzycję, rozpoczynając feminizujące/maskulinizujące terapie hormonalne (de Vries, Steensma, Doreleijers, Cohen-Kettenis, 2010).”(s.12)
“Jak zostało to omówione w rozdziale IV i przez Zuckera i Lawrence (2009), nie przeprowadzono oficjalnych badań epidemiologicznych dotyczących dysforii płciowej – zarówno u dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Potrzebne są więc dodatkowe badania, celem rzetelnej oceny rozpowszechnienia i utrzymywania się dysforii płciowej w różnych populacjach na całym świecie”. (s.13)
ZADANIA SPECJALISTÓW:
(s.15): “Zapewnienie poradnictwa rodzinnego i psychoterapii wspierającej w celu pomocy dzieciom i młodzieży w eksplorowaniu swojej tożsamości płciowej, zmniejszeniu niepokoju związanego z ich dysforią płciową i łagodzeniu wszystkich innych trudności psychospołecznych”.
“Specjaliści(-stki) z obszaru zdrowia psychicznego nie powinni narzucać binarnego spojrzenia na płeć kulturową. Powinni zapewniać swoim klientom(-tkom) pełnię możliwości w eksplorowaniu różnych opcji ekspresji płciowej. Hormonalne lub chirurgiczne interwencje są odpowiednie dla części osób nastoletnich, ale nie dla wszystkich.” (s.18)
“Klienci(-tki) i ich rodziny powinni otrzymać wsparcie w podejmowaniu trudnych decyzji odnośnie do zakresu, w jakim pozwala się klientom(-tkom) na wyrażanie roli płciowej zgodnej z ich tożsamością płciową, a także ram czasowych dokonywania zmian w roli płciowej i możliwej
tranzycji społecznej”. (s.18)
“Ze względu na fakt, iż feminizująca/maskulinizująca terapia hormonalna prowadzi
do zaburzeń płodności” (s.55)
“Przegląd zagrożeń zdrowotnych” (od s.104)
Źródło danych:
“Standardy opieki zdrowotnej dla osób transseksualnych, transpłciowych
i różnorodnych płciowo” WPATH https://www.wpath.org/media/cms/Documents/SOC%20v7/SOC%20V7_Polish.pdf?_t=1573660119
MOLESTOWANIE SEKSUALNE DZIECI I MŁODZIEŻY
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Dziś publikujemy zbiorcze dane dotyczące ofiar. Polskie statystyki są niższe na tle innych krajów, dlatego nie dajmy sobie wmówić, że zachodni model edukacji seksualnej, który represjonuje naturalną rodzinę i chrześcijańskie wartości jest lepszy niż „nasz”. Być może część przypadków molestowania jest niedoszacowana, ale międzynarodowe dane pokazują, że wiele innych krajów ma podobne statystyki. Poza tym Polska także w innych aspektach dotyczących edukacji seksualnej plasuje się lepiej na tle Europy (por. infografika poniżej).
WIĘCEJ O PEDOFILII, W TYM O POMOCY OFIAROM, SYMPTOMOM WYKORZYSTANIA U DZIECI tutaj
Źródła danych:
USA (2020) molestowanie seksualne:
1 na 4 dziewczynki=25%
1 na 13 chłopców=7%
91% sprawców jest znanych rodzinie
CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Preventing Child Sexual Abuse (dostęp: 27-05-2020). https://www.cdc.gov/violenceprevention/childabuseandneglect/childsexualabuse.html
Przemoc seksualna ze strony dorosłych:
Europa (2017): 6,3% dziewcząt poniżej 15 r.ż.
POLSKA: 1,9% dziewcząt poniżej 15 r.ż.
na podstawie: UNICEF Office of Research (2017), „W trosce o przyszłe pokolenia. Dzieci w krajach bogatych w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju”, Innocenti Report Card 14, UNICEF Office of Research – Innocenti, Florencja., wykres 5.1, str. 30 https://www.unicef.pl/O-nas/Publikacje
POLSKA: sprawcy wykorzystania seksualnego do 15 r.ż.- osoby znajome 51% (dotykanie), 55% (współżycie), z rodziny 6% (współzycie) i 16% (dotykanie).
Monika Sajkowska – KWARTALNIK “DZIECKO KRZYWDZONE” NR 3 (36) 2011, Vol. 10 Nr 3 Dzieci się liczą (36)Wykorzystanie seksualne dzieci” http://fdds.pl/wp-content/uploads/2016/05/Sajkowska_M_2011_Wykorzystanie_seksualne.pdf; Tab.6 s. 154
PEDOFILIA W KOŚCIELE
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
O% TOLERANCJI DLA PEDOFILII! – niezależnie od profesji sprawcy! – czy to celebryta, czy to polityk, biznesmen, murarz, czy to ksiądz – bo pedofilia dotyka bardzo różnych profesji. Dziś publikujemy statystyki dotyczące sprawców ze stanu duchownego w Kościele katolickim. Wykorzystanie seksualne (do 18 r.ż. ) dotknęło 345 ofiar; wśród ofiar, we wszystkich zgłoszonych przypadkach łącznie małoletni płci męskiej stanowili 58,4%, natomiast małoletni płci żeńskiej 41,6%.
Pomimo naszych starań, nie udało nam się dotrzeć celem porównania do przekrojowych danych dotyczących pedofilii z uwzględnieniem zawodu sprawcy. Z tego, co udało nam się ustalić, takich danych nie zbiera policja. Na świecie afery pedofilskie wybuchały jednak w bardzo wielu środowiskach (mowa o zorganizowanej i szeroko zakrojonej przestępczości). Pewne przybliżenie zawiera publikacja Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, wymieniając tylko kwestię wykształcenia oraz źródła utrzymania sprawcy: Burdziak K, Banaszak P. (2017).„Sprawcy przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności osoby małoletniej – analiza kryminologiczna” Warszawa: IWS, s.64-65 https://iws.gov.pl/wp-content/uploads/2018/08/IWS_Burdziak-K.-Banaszak-P._Sprawcy-przest%C4%99pstw-p.-woln.-seks.-i-obyczajno%C5%9Bci-os.-ma%C5%82oletniej.pdf
Dane nt statystyk z innych krajów dotyczące molestowania przez duchownych z KK publikuje skrajnie lewicowy portal Oko. Press, twierdząc, że dane z KK są zaniżone. Ich prawdziwości nie sprawdzaliśmy: https://oko.press/raport-kep-pedofilia-w-kosciele/
Źródła danych:
Rejestr pedofilów: https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/
Liczba zarejestrowanych pedofilów: https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/dane-najgrozniejszych-pedofilow-i-gwalcicieli-juz-dostepne-w-internecie 768 osób z części jawnej oraz 2614 w części z ograniczonym dostępie, co daje 3382 sprawców.
Dane na temat osób duchownych na podstawie kwerendy przygotowanej dla Komisji Episkopatu Polski : „Wykorzystywanie seksualne osób małoletnich przez niektórych inkardynowanych do diecezji polskich duchownych oraz niektórych profesów wieczystych męskich zgromadzeń zakonnych i stowarzyszeń życia apostolskiego w Polsce” Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC im. Witolda Zdaniewicza, Warszawa, 2019. https://drive.google.com/file/d/1G2u2E1Ito9lNkuqBBO88FOZZKqaRkaf1/view
zastosowane kary – s.8
Stanowisko KEP z dn. 19-11-2019: https://episkopat.pl/stanowisko-konferencji-episkopatu-polski-w-sprawie-wykorzystywania-seksualnego-osob-maloletnich-przez-niektorych-duchownych/?doing_wp_cron=1590578730.9728820323944091796875
0,8 % kleru (382 przypadki na ok. 50 tys. kleru – co daje 0,8%) – na podstawie planszy TVP Info z ok. 19-11-2019,
NAJSZYBCIEJ WZRASTA LICZBA MŁODYCH OSÓB IDENTYFIKUJĄCYCH SIĘ JAKO LGBT !
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
ALARMUJĄCE DANE NT MŁODZIEŻY. W nawiązaniu do naszego niedawnego raportu przedstawiamy zawarte w nim dane dotyczące młodych osób deklarujących się jako „LGBT”.
Link do pełnego raportu TUTAJ:
Źródła:
USA:
Newport F., 22-05-2018, Gallup. “In U.S., Estimate of LGBT Population Rises to 4.5%”
AUSTRALIA:
Vaishali Nagaratnam, 2-06-2015, “Is Australia getting gayer—and how gay will we get?” Roy Morgan
WLK. BRYTANIA:
WLK. BRYTANIA – dane z kliniki GIDS:
Strona GIDS z danymi: https://gids.nhs.uk/number-referrals (dostęp 10-03-2020).
oraz The Christian Institute 7-11-2018 “Travistock trans centre accused of ‘fast-tracking’ kids”
SZWECJA dane nt dziewcząt:
MŁODZIEŻ LGBT+?
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Diagnozowanie (czytaj: sugerowanie/utwierdzanie/wmawianie) homoseksualizmu czy transseksualizmu w przypadku dzieci i młodzieży – to co najmniej totalne nieporozumienie! Osobowość dzieci i młodzieży nadal się kształtuje, młodzież bywa naturalnie niepewna, naturalnie zmienna w swoich preferencjach, eksperymentuje, kieruje się ciekawością i przypadkowością w swoich zachowaniach! Słowo “wyrasta” dajemy tu oczywiście w cudzysłowie polemizując z ruchem LGBT- bo tymczasową autoidentyfikację trudno uznać za trwałą tożsamość!
Źródła danych:
Badania retrospektywne 54 byłych pacjentów klinik tożsamości/zmiany płci dla dzieci w Kanadzie, Holandii.
Średnia wieku – w I kontakcie – 8,4 lata, II – 18,9 lat
38% (n = 21) z 54 dzieci miało nadal dysforię płciową
61% (n = 33) nie przejawiało już dysforii w okresie nastoletnim lub wczesnej dorosłości.
Gender Dysphoric Children. Causes, Social functioning and Consequences. 2008 LINK
85% dzieci z diagnozą GID w okresie wczesnego dzieciństwa nie przejawia już takich skłonności w okresie nastoletnim.
Steensma i in. (2013). Gender identity development in adolescence. s.290 LINK
ok.75% mężczyzn, którzy w wieku 17 lat deklarowali pociąg wyłącznie do tej samej płci – w wieku 22 lat deklaruje wyłączne skłonności heteroseksualne. Podobnie czyni ok.45% kobiet, zaś ok.50% przechodzi ze skłonności homoseksualnych na biseksualne. Co daje średnią dla obu płci 60% (w wypadku przejścia homo-heteroseksualizm).
Savin-Williams RC, Ream GL. 2007. Prevalence and stability of sexual orientation components during adolescence and young adulthood. Archives of Sexual Behaviour 36:385-394 za Whitehead 2018 “My Genes Made Me Do It! Homosexuality and the scientific evidence” s.217 LINK
1/2 kobiet i 1/3 mężczyzn, którzy w wieku 21 lat przejawiała okazjonalne pożądanie homoseksualne – w wieku 26 lat przejawia wyłącznie heteroseksualne skłonności. Zaś 38% spośród tych kobiet, które deklarowały wyłączne skłonności homoseksualne pozostało w tej grupie – reszta stała się okazjonalnie homoseksualna (25%) lub wyłącznie heteroseksualna (25%).
Dickson, N., Paul, C., & Herbison, P. (2003). Same-sex attraction in a birth cohort: Prevalence and persistence in early adulthood. Social Science & Medicine, 56, 1607–1615 za Savin-Williams RC, Ream GL. 2007, s.386 (jak wyżej) LINK
25% nastolatków przeżywa niepewność co do swojej orientacji seksualnej. Z tego 75% okazuje się heteroseksualna. Remafedi, G., Resnick, M., Blum, R., and Harris, L., (1992) Demography of Sexual Orientation in Adolescents, Pediatrics, 89:714-21.
CZY POTRZEBUJEMY NOWEJ EDUKACJI SEKSUALNEJ?
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
CZY MA BYĆ U NAS TAK JAK NA ZACHODZIE? Jak widać POLSKI MODEL – WDŻ świetnie się sprawdza. To gdzie jest to średniowiecze, o którym mówił Robert Biedroń w Parlamencie Europejskim?
Źródła danych:
Inicjacja seksualna 15- latków:
% Polska 13 K 19 M
% EUROPA 23 29
Odsetek ciąż wśród nastolatków 15-19 lat do ogólnej liczby urodzeń:
Polska – 2,5%, Niemcy – 2,9%, Szwecja 6,3%, Wlk. Brytania 6,4%
dane %dla Niemiec, Szwecji, Wlk. Brytanii
do liczby ciąż doliczono liczbę aborcji – https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-datasets/-/demo_fabort
liczba urodzeń
https://ec.europa.eu/eurostat/data/database?node_code=lfso_08cobsmf – tu ściągamy dane FERTILITY/
Diagnozy HIV współczynnik/100 tys. :
s.3 https://www.ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2017-hiv-infection-aids_1.pdf
Europa 6,2
Polska 3,5
KIŁA:
Kiła s.2 https://www.ecdc.europa.eu/sites/portal/files/documents/AER_for_2016-syphilis.pdf
UE – 6,1
Polska – 3,2
Przemoc psychiczna wobec kobiet :
Dania 63-69%
Niemcy 50-59%
Polska -30-39%
PRZEMOC s.27 https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra-2014-vaw-survey-at-a-glance-oct14_pl.pdf
Przemoc fizyczna i seksualna u kobiet po 15 r ż:
POlska – 10-19%
Francja, Niemcy, Wk Brytania, Hilandia Belgia – 30-39% – s.19 https://fra.europa.eu/sites/default/files/fra-2014-vaw-survey-at-a-glance-oct14_pl.pdf
https://www.unicef.pl/O-nas/Publikacje
TĘCZOWE PIĄTKI
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Link do infografiki na FB (grafika została usunięta przez FB!, przywrócona, a potem znów usunięta!)
Akcja tęczowy piątek…. Pamiętajmy “MŁODZIEŻ LGBT” nie istnieje! Skłonności w tym wieku są bardzo płynne i zmienne! Zapobieganie przemocy nie może zamieniać się w dezinformację i w utrwalanie u młodzieży dezorientacji płciowych i seksualnych!
Źródła danych:
60-80% młodzieży wyrasta ze skłonności homo- czy transseksualnych – por. nasza oddzielna infografika
Trwałość związków homoseksualnych:
Ponda połowa związków trwała poniżej 2 lat, a do 5 lat: 2006: 86,1% 2011: 82,4% (s.68): Makuchowska M., Pawlęga M.[red.] (2012). Sytuacja społeczna osób biseksualnych i homoseksualnych w Polsce. Raport za lata 2010 i 2011. Warszawa: Kampania Przeciw Homofobii i Lambda Warszawa, LINK
Średnia trwałość związków homoseksualnych to 3,5 roku. Dane dla par heteroseksualnych – średnia to ok. 27 lat). (s.115):
Whitehead N. (2016). Are Gay/Lesbian Relationships Really as Short as They Seem ?. Journal of Human Sexuality, t.7, s.99-125, LINK
MSM – jako główna grupa ryzyka HIV – por. nasza infografika.
i kiły – por. nasza infografika
Homoseksualizm jest przeważająco nabyty – por. nasza infografika na FB:
Geneza transseksualizmu:
Zaburzenia płci u dzieci – wpływy genetyczne i środowiskowe odpowiednio: dla chłopców 46% i 73% w parach monozygotycznych oraz 27% i 61% w parach dizygotycznych, u dziewcząt odpowiednio: 37% i 76% oraz 19% i 58%. Badania 5799 par bliźniąt, w tym 2926 mono- i 2873 dizygotycznych.
Knafo A., Iervolino A.C., Plomin R., 2005, Masculine girls and feminine boys: Genetic and environmental contributions to atypical gender development in early childhood, „The Journal of Personality and Social Psychology”, 88(2), s. 400–412. LINK
Relacja za: Oniszczenko W., Dragan W.Ł., 2008, Genetyka zachowania w psychologii i psychiatrii, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe Scholar.
* oznacza, że w przypadku transseksualizmu w niektórych badaniach zaobserwowano z wiekiem zwiększanie się wpływu czynników genetycznych – czyli tendencje do utrwalania się – temat nie jest jednak jednoznaczny i wymaga dalszych prac badawczych. Dlatego ważna jest wczesna terapia.
EDUKACJA SEKSUALNA czy PORNOEDUKACJA?
Link do podglądu i/lub ściągnięcia infografiki
Nasze dzieci potrzebują kompleksowego PRZYGOTOWANIA DO DOROSŁOŚCI, której częścią, ale tylko częścią są informacje nt seksualności. Szczęśliwe rodziny, szczęśliwe dzieci – to nie produkt wyłącznego opierania się na seksie! Programy BZGA/WHO, UNESCO, sexedpl – realizują tzw. edukację seksualną wg poniższych wytycznych- to tzw. model CSE – jak kompleksowa edukacja seksualna (wg WHO typ 3). Różnią się nieznacznie w poszczególnych punktach – zwłaszcza co do zakresu zastrzeżeń w pkt 4, 5 i 6. Owszem żongluje się szlachetnymi hasłami i deklaracjami, w tym bezpiecznego seksu, wspomina się o chorobach wenerycznych , ale ograniczenie wczesnej inicjacji seksualnej i liczby partnerów, seks między mężczyznami (podstawowe przyczyny chorób wenerycznych) to ukrywane TABU, które kłóci się z promowaną swobodą seksualną! Masturbacja, w dużej mierze pornografia oraz różnorodność LGBT+- to obowiązująca i zalecana norma.
Źródła danych:
Czy wprost zachęca się młodzież do opóźnienia inicjacji seksualnej?
Standardy BZGA/WHO NIE: – s.15
“W tym miejscu należy podkreślić, że program typu 3 (czyli taki jak niniejszy BZGA/WHO- definicja na tej samej stronie) opiera się na filozofii i różnej od tej charakterystycznej dla modeli typu 1. i 2. Te ostatnie programy są bardziej zorientowane na wymierne rezultaty. Istotne pytania dotyczące oceny programów typu 1. i 2. obejmują następujące kwestie: „Czy stosowane programy opóźniają wiek, w którym dochodzi do pierwszego kontaktu płciowego?”, „Czy powodują zmniejszenie liczby partnerów seksualnych?”, a nawet „Czy powodują zmniejszenie częstości kontaktów seksualnych?”.”
UNESCO NIE: s.71
“Czy, kiedy, z kim być aktywnym seksualnie jest ważne dla zdrowia i dobrostanu” (nie definiuje się tych ograniczeń!) i zaraz potem:
“Rozpoznawanie, że decyzja co do rozpoczęcia aktywności seksualnej jest decyzją osobistą każdej osoby, która może się zmieniać w czasie i powinna być zawsze respektowana.” a następnie przechodzi się do omawiania cyklu stymulacji seksualnej kobiet i mężczyzn…
“if,
when and with whom to become sexually active) is
important to their health and well-being (attitudinal)”;
“Recognize that each person’s decision to be sexually
active is a personal one, which can change over time
and should be respected at all times (attitudinal)”
sexedpl: NIE s.56
“Skąd dziewczyna ma wiedzieć, że jest gotowa na pierwszy seks?
A: Słuchajmy ciała, ale i swoich emocji. U kobiety warunkiem przyjemności seksualnej jest gotowość psychiczna i fizyczna. Dziewczyna musi chcieć zbliżenia tego rodzaju
i odczuwać podniecenie, tylko wtedy jej pochwa staje się wilgotna”
+podaje się granicę prawną 15 roku życia w przypadku współżycia (s.237) i rozległe prawa nastolatków w zderzeniu z ograniczającymi ich rodzicami.
LINKI DO PROGRAMÓW edukacji seksualnej: