Instytut Ona i On | Współorganizujemy I Forum Organizacji Prorodzinnych – wspólnie w obronie praw rodziny
19767
post-template-default,single,single-post,postid-19767,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode_popup_menu_push_text_right,qode-theme-ver-16.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Współorganizujemy I Forum Organizacji Prorodzinnych – wspólnie w obronie praw rodziny

Współorganizujemy I Forum Organizacji Prorodzinnych – wspólnie w obronie praw rodziny

·  4 lipca 2022 w  Warszawie odbyło się I Forum Organizacji Prorodzinnych.

· W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele ok. 40 organizacji z całej Polski, a także eksperci w obszarach polityki rodzinnej i demograficznej oraz edukacji i wychowania oraz dziennikarze, m.in. Jan Pospieszalski.

· Zgromadzeni ocenili działania państwa dotyczące wsparcia rodziny i demografii.

· Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci, Instytut “Ona i On”, Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk  oraz przy wsparciu Instytutu Ordo Iuris.  Salę i zaplecze użyczyła nam uczelnia Collegium Intermarium. Ogromnie dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w organizacji!

Forum miało na celu podzielenie się osiągnięciami i doświadczeniami z ostatnich dwóch lat oraz wstępne, warsztatowe zaplanowanie działań i projektów na najbliższy rok. W ocenie zebranych, polityka rodzinna i demograficzna wymaga głębokiej aktywizacji, podniesienia jej rangi i jasnego przeciwstawienia się antyrodzinnym nurtom i modom. Formułowane przez lata oczekiwania organizacji prorodzinnych w tym zakresie dotychczas nie spotkały się z realizacją. Kolejne komitety, rady i gremia rządowe nie zakończyły swoich prac konstruktywnym programem wdrażanym przez rząd. Jednocześnie, przyjęcie 24 maja przez Radę Ministrów kontrowersyjnej uchwały w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030, może mieć negatywny wpływ na rodzinę i środowisko szkolne. Szkodliwe skutki wywołać może również uwzględnienie postulatów „gender mainstreaming” w obszarach kultury w Krajowym Planie Odbudowy.

Pomimo kolejnych programów socjalnych, w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Chociaż władze zapewniają ekonomiczne wsparcie dla młodych, zawieranych jest mniej małżeństw i rośnie liczba rozwodów. Również mimo deklarowanej troski rządu o zdrowie obywateli, dochodzi do coraz liczniejszych tragedii wśród dzieci i młodzieży (z samobójstwami włącznie), spotęgowanych przez zdalne nauczanie. Zadaniem Forum Organizacji Samorządowych w najbliższym roku będzie wypracowanie programu przeciwdziałania tym tendencjom, opartego na przeprowadzonych badaniach, doświadczeniach krajowych i zagranicznych.

Zebrani wyrazili jednoznaczne oczekiwanie, by instytucje publiczne realizowały jako swoje priorytetowe zadanie upowszechnienie kultury rodzinnej w Polsce, opartej zgodnie z konstytucyjną tożsamością Rzeczypospolitej na wdzięczności za chrześcijańskie dziedzictwo narodowe, na ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, na ochronie rodzicielstwa, macierzyństwa i ojcostwa oraz na pierwszeństwie wychowawczym rodziców w procesie edukacji.