Instytut Ona i On | 20 sposobów na RODZINNĄ NUDĘ podczas KWARANTANNY
18203
post-template-default,single,single-post,postid-18203,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode_popup_menu_push_text_right,qode-theme-ver-16.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

20 sposobów na RODZINNĄ NUDĘ podczas KWARANTANNY

20 sposobów na RODZINNĄ NUDĘ podczas KWARANTANNY

W związku z tym, że dzieci, młodzież, studenci są unieruchomieni w domu, wykorzystajmy ten czas, aby odnowić nasze rodzinne relacje.

Polecamy gry planszowe, wspólne układanie puzzli, kolorowanki, origami, ale także wspólne czytanie, powrót do sprawdzonych lektur, kalambury, zagadki itp. Polecamy także wspólną rodzinną modlitwę i wspólne czytanie Biblii. Nie zapomnijmy o włączaniu dzieci do obowiązków domowych, co dla nich jest nie tylko pożyteczne, ale może być także wspaniałą rozrywką. Zachęcamy także Państwa do dzielenia się dobrymi inspiracjami!

Poniżej kilka wartościowych propozycji:

DLA STARSZYCH DZIECI I MŁODZIEŻY:

  1. TEATR tv,  wybór ONETU (nie sprawdzaliśmy)
  2. 12 SŁYNNYCH MUZEÓW, które oferują wirtualne zwiedzanie
  3. Darmowe e-booki:

wolnelektury.pl

legimi.pl

4. RODZINNY REMANENT. Porozmawiajcie co w waszej rodzinie się sprawdza, a co wam nawzajem przeszkadza. Dobrze jeśli takie np. co tygodniowe rozmowy staną się Waszym nowym nawykiem:) Uczą dzieci odpowiedzialności  i wspólnego podejmowania decyzji.

5. RODZINNA GRA NT KOMUNIKACJI. Stwórzcie sami rodzinną grę, na której napiszecie na jednakowych i np. przyozdobionych kartach zadania dla innych członków rodziny, np. opowiedz co najbardziej lubisz robić, jak lubisz, aby cię pocieszać, co cię denerwuje, jak najlepiej odpoczywasz. A potem usiądźcie do tej gry wspólnie i ją wypróbujcie.

6. GRA TERENOWA. Zorganizujcie grę terenową, podchody, w których skorzystacie z takich przyrządów jak kompas, lornetka, luneta, chorągiewki sygnalizacyjne, krótkofalówki. Po drodze można rozmieścić zadania ukryte np. pod kamieniem.

7. NOWY JĘZYK. Pouczcie się wspólnie nowe języka.

8. ĆWICZENIA GIMNASTYCZNE. Tych nigdy za dużo. Rozpocznijcie nowy rodzinny plan poprawy kondycji!

NIEBANALNE POMYSŁY DLA MNIEJSZYCH DZIECI:

Nuda dopada wtedy, gdy czas jest niezaplanowany! Przeplataj aktywności ruchowe z bardziej statycznymi, twórcze, z odtwórczymi. Pamiętaj wystarczy dziecko zainspirować, potem często bawi się już samo! Poniżej sprawdzone przez nas proste i efektowne sposoby, po których mamy piękne rodzinne wspomnienia! Większość tych zabaw będzie angażująca dla całej rodziny i dzieci w różnym wieku, a o to właśnie chodzi! Zajrzyjcie także na strony polskiego radia, gdzie można znaleźć cenne audycje TUTAJ

  1. WŁASNA KSIĄŻECZKA. Zachęć, aby dziecko stworzyło (narysowało, namalowało) własną książeczkę i opowiedziało w niej własną historię, kartki zszyjcie zszywaczem lub zwiążcie wstążką i koniecznie zachowajcie  na pamiątkę!
  2. SŁUCHOWISKO. Nagrajcie własne słuchowisko (zilustrujcie dźwiękowo np. ulubioną książeczkę), przydadzą się wszystkie przedmioty wydające dźwięki, jak dzwoneczki, pokrywki, szorstkie gąbki, które mogą udawać wiatr, czy plastikowe foremki, które mogą udawać wiatr. Zabawa murowana!
  3. BITWA PLUSZAKÓW. Ułóżcie po dwóch stronach pokoju stosy bezpiecznych, miękkich pluszaków, podzielcie się na zespoły, i próbujcie celować w zawodnika przeciwnej drużyny.
  4. Z CZYM KOJARZY SIĘ TA MUZYKA? Włączcie muzykę klasyczną i na hasło wykonujcie ruchy, które kojarzą się wam z opowieścią, którą przywołuje ta muzyka, np. teraz idziemy przez głęboki śnieg, teraz skaczemy po łące, teraz polujemy na dzikie bestie itp. Można dzieciom rozdać chusty, szale, które pomagają w wyobraźni.
  5. CIASTO. Upieczcie razem ciasto marchewkowe lub babeczki i przyozdobcie je kolorowymi ozdobami.
  6. TEATR CIENI. Stwórzcie teatr cieni, wystarczy wieczorem koc i latarka. Niech dziecko powycina różne kształty i zobaczy, jaki dają cień.
  7. BALON LUB PIÓRKO. Poodbijajcie balon lub piórko.
  8. WSPÓLNE OGLĄDANIE ZDJĘĆ. Pooglądajcie wspólnie stare zdjęcia rodzinne (najlepiej w wersji papierowej, nie cyfrowej).
  9. SESJA ZDJĘCIOWA. Zróbcie sobie sesję zdjęciową, poprzebierajcie się za różne postacie.
  10. WSPOMNIENIA Z DZIECIŃSTWA. Opowiedzcie dzieciom wspomnienia z własnego dzieciństwa, dzieci, często są zaskoczone, że wy też kiedyś byliście dziećmi!
  11. SZKLANE CYMBAŁKI. Zgromadźcie różne szklane naczynia i butelki, napełnijcie je wodą i zróbcie z nich szklane cymbałki przy pomocy drewnianych łyżek.
  12. PROSTE WYCINANKI. Rozdaj dzieciom małe kwadratowe karteczki, typu stick i nożyczki. Próbujcie je składać w sposób symetryczny a następnie powycinajcie w nich małe otwory  i nacięcia po liniach złożenia. Po rozłożeniu ukazują się wspaniałe wzory! Poprzyklejajcie je potem na kartki A4 lub A3 i zawieście je na ścianie.
  13. NEGATYW. Rozdaj dzieciom tradycyjne kredki świecowe, którymi rysują na białych kartkach swoje wzory. Następnie malujecie te kartki ciemną farbą w jednym kolorze, np. granatowym. Można to robić wacikiem lub użyć zamiast farby tuszu. Części narysowane nie dają się pomalować, co daje bardzo ciekawy i zaskakujący efekt negatywu!
  14. INICJAŁY. Pokażcie dzieciom, jak wyglądały w średniowiecznych książkach inicjały. Narysujcie każdy pierwszą literkę swojego imienia i wypełnijcie je różnymi technikami, flamastrami, ale także cekinami, starymi guzikami, koralikami, wstążeczkami.
  15. SKARPETKOWY TEATR. Znajdzcie stare rękawiczki i pojedyncze zagubione skarpetki. Przyozdobcie je w oczy, nosy i włosy, przy pomocy, guzików, pomponów i włóczek, a następnie urządźcie teatrzyk. Za wczasu warto zastanowić się, która skarpetka będzie grała jaką rolę.
  16. KLOCKOWE MIASTO. Odwzorujcie z klocków, najlepiej drewnianych całe miasto, zbudujcie ulice, przystanki, most, lotnisko, wieżowce, fabrykę i koniecznie ogród. Długa i ciekawa zabawa murowana.
  17. UDAWANKI. Niech dzieci udają, że są dorosłymi,  pozwólcie im użyć waszych “akcesoriów” , jak teczki, apaszki itp.Przy okazji możecie zaobserwować, jak was postrzegają i porozmawiać o tym:) a potem niech dzieci opowiedzą wam jak najlepiej wychować szczęśliwe dziecko. Czekoladowy budyń codziennie na śniadanie?
  18. OZNAKI WIOSNY. Idzcie na spacer i wypatrujcie oznak zbliżającej się wiosny. Potem o tym porozmawiajcie i narysujcie je.
  19. ZOŚKA. Stwórzcie domową piłkę lub jej substytut i rozegrajcie domowe zawody. Postawiona na sztorc mata do ćwiczeń może zastąpić linię.
  20. ZABAWY SŁOWNE. Jest ich cała masa, świetnie sprawdzają się np. w podróży. Np. Każda kolejna osoba mówi wyraz na ostatnią literę wyrazu, który podała poprzednia osoba. Wszyscy mówimy jak najwięcej wyrazów na tę samą literę, którą ktoś losuje. Wszyscy opowiadamy tę samą historię, ale każdy dopowiada tylko jedno zdanie.Wersja nieco trudniejsza: dwie drużyny tworzą zdanie, w którym jest jak najwięcej wyrazów na tę samą literę lub np. tworzymy synonimy (zabawa bardzo przydatna dla starszych i młodszych dzieci szkolnych).