07 lut Konsultacje w WHO dotyczące zdrowia osób transpłciowych- bierzemy udział
WHO ogłosiło międzynarodowe konsultacje w związku z przygotowanymi konsultacjami dotyczącymi nowych wytycznych dotyczących zdrowia osób transpłciowych, które trwały do 2 lutego 2024.
Mieliśmy niezbyt dużo czasu i niestety z opóźnieniem dowiedzieliśmy się o naborze miesiąc wcześniej specjalistów do zespołu w WHO, który będzie te wytyczne opracowywał, a w którym zasiada wielu przedstawicieli gremiów LGBT.
Nie mniej postanowiliśmy skorzystać z tej szansy i przesłaliśmy nasze uwagi, jak również zawiadomiliśmy naszych zagranicznych partnerów, co, mamy nadzieję zwiększy siłę oddziaływania.
LINK do naszej OPINII w wersji angielskiej
LINK do ogłoszenia konsultacji społecznych przez WHO
LINK do ogłoszenia WHO ws naboru ekspertów do zespołu
Poniżej zamieszczamy tekst naszych uwag do projektu WHO, przetłumaczony na język polski.
********************************
1-02-2024 Warszawa, Polska
List dotyczy: Opracowania wytycznych WHO dotyczących zdrowia osób transpłciowych i osób zróżnicowanych pod względem płci
Szanowni Członkowie Grupy Opracowującej Wytyczne
Zgodnie z ww. komunikatem WHO, pragniemy zgłosić nasze uwagi i propozycje.
Naszym zdaniem wyżej wymienione wytyczne WHO, powinny:
- Mieć na celu kompleksowe dobro i przyszłość osób doświadczających zmian w percepcji płci, a nie jedynie ograniczać się do kolizji jednostkowo pojmowanych praw i jakości usług zdrowotnych (jak to zostało sformułowane na stronie WHO – błąd pars pro toto), tj. obejmować zarówno zdrowie psychiczne, jak i medyczne,i to w ujęciu długofalowym.
- Podejście to powinno także obejmować efekt jatrogenny, to jest problemy zdrowotne i psychiczne będące konsekwencją interwencji hormonalnych, czy chirurgicznych neutralizujących płeć biologiczną,
- Optujemy za modelem przyczynowo-skutkowym w postrzeganiu transpłciowości, to jest o prawach pacjenta i jakości usług zdrowotnych (jak to sformułowało WHO) można jedynie mówić po:
– kompleksowym zbadaniu przyczyn danych odczuć u danego pacjenta (które, wiemy, że w przypadku odczuć transpłciowych są zasadniczo nabyte),
– szczegółowej diagnozie i diagnozie różnicującej, w tym zwłaszcza diagnozie psychologicznej,
– zastosowaniu terapii będącej adekwatną odpowiedzią na jednostkowo stwierdzone przyczyny,
– przy czym metody mniej inwazyjne i mniej ryzykowne powinny być stosowane co najmniej najpierw,
– z prymatem dobrowolnej psychoterapii, do której prawo powinien mieć każdy pacjent,
Wiele problemów zdrowotnych może wynikać ze stylu życia związanego z nierozwiązanymi konfliktami lub urazami psychicznymi (w efekcie czego np. zakażenie wirusem HIV).
- Wytyczne WHO powinny odchodzić od medykalizacji podejścia (jak to jest obecnie). Rzeczą niewłaściwą jest ślepe psychologicznie podejście afirmujące gender, tj. wykluczające dorobek psychologii, w tym zwłaszcza psychologii rozwojowej, klinicznej i osobowości.
- Należy uwzględniać zróżnicowane podejście teoretyczne, a nie narzucać podejście afirmujące gender, dyskryminując inne (bierne, mieszane, holistyczne) jak to jest obecnie – co jest niezmiernie istotne ze względu na brak konsensusu naukowego i brak jednoznacznie ustalonej wiedzy naukowej.
- Wskazana jest także wobec tego daleko idąca ostrożność w formułowaniu wniosków.
- Niedopuszczalne jest samorzecznictwo, to jest fakt, że w zespole opracowującym Wytyczne WHO znaleźli się przedstawiciele organizacji LGBT lub osób LGBT, co grozi, w tak upolitycznionym obszarze – brakiem obiektywizmu i ideologicznym, jednostronnym przechyłem. Postulujemy doproszenie do zespołu przedstawicieli organizacji reprezentujących inne punkty widzenia. Obecny skład zespołu grozi dyskryminacją innych podejść i grup.
- Wytyczne WHO powinny równoważyć prawa i potrzeby pacjentów identyfikujących się transpłciowo oraz reszty społeczeństwa, w tym personelu medycznego. Niedopuszczalne jest narzucanie języka, w tym zaimków płciowych, w tym zwłaszcza łamanie w ten sposób wolności religijnej.
- Ze względów medycznych i dla dobra osób identyfikujących się jako transpłciowe opowiadamy się za każdorazowym zaznaczaniem płci biologicznej w dokumentacji medycznej (zdarzały się pomyłki i sytuacje zagrażające życiu – np. nierozpoznane poronienie u osoby – prawnie mężczyzny).
- Każdy pacjent ma prawo zostać zaznajomiony z wachlarzem podejść teoretycznych i terapeutycznych wraz z kompleksową oceną ich skutków i ryzyka.
- Opowiadamy się za realizmem, a nie idealizmem epistemologicznym, to jest subiektywna i zmienna percepcja czy społeczna kreacja nie może zastąpić obiektywnej rzeczywistości, a samopoczucie pacjenta nie może być jedynym wyznacznikiem podejścia zdrowotnego.
- Należy zróżnicować podejście do dzieci, młodzieży i osób dorosłych o odczuciach transpłciowych.
- Stosowanie terapii hormonalnej ( w tym blokerów hormonalnych) oraz operacji chirurgicznych neutralizujących płeć biologiczną w wypadku osób co najmniej małoletnich i będących w procesie rozwoju osobowości powinno zostać zabronione.
- Prawa rodziców do opieki nad dzieckiem powinny być chronione.
Jako załącznik i przykład, naszym zdaniem prawidłowo sformułowanych wytycznych profesjonalnych kompleksowo troszczących się o pacjenta, załączamy “Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej”, które w dużej mierze może dotyczyć nie tylko dzieci i młodzieży.
Z wyrazami szacunku
Fundacja Instytut Analiz Płci i Seksualności “Ona i On”