24 cze Rodzinny Drogowskaz Wyborczy – życie i płodność, in- vitro, aborcja
Dziś publikujemy drugą część naszego wyborczego poradnika, tym razem poświęconą sprawom demografii, życia, płodności, programów stymulacji dzietności.
W dniu 15 czerwca 2020 skierowaliśmy do wszystkich 6 -ciu, najbardziej liczących się w sondażach kandydatów – zestaw tych samych pytań wyborczych. Jednak od żadnego ze sztabów wyborczych nie uzyskaliśmy odpowiedzi, pomimo tego, że zaznaczyliśmy, że w razie ich braku będziemy musieli bazować na dostępnym materiale medialnym. Pełna treść zapytania znajduje się TUTAJ. Do każdego z odcinków naszego Rodzinnego Drogowskazu Wyborczego przygotowaliśmy infografiki, które będą publikowane także na FB, których treść należy rozpatrywać wyłącznie z opisem (na FB link podajemy każdorazowo), gdyż z konieczności są pewnym uogólnieniem, które ma tylko ułatwić wyborcy wstępną orientację. Opis do poniżej zamieszczonych grafik znajduje się poniżej.
Kandydaci zostali ułożeni w porządku alfabetycznym, dołożyliśmy wszelkich starań, aby zachować obiektywizm. Przepraszamy, ale z racji braków kadrowych, nie jesteśmy w stanie przejrzeć programów pozostałych kandydatów, poza sześcioma o największych szansach sondażowych, ale na stronie głównej projektu wymieniamy strony wszystkich 11-tu kandydatów.
Słowa “zabijanie dzieci nienarodzonych” oraz “dzieci z próbówki” dodane do poniższych infografik to nasze określenia.
ŻYCIE I PŁODNOŚĆ:
ROBERT BIEDROŃ:
„Polecam książkę Małgorzaty Rozenek-Majdan, która otwiera poważną dyskusję na ten ważny temat. Czas, by in vitro było powszechnie dostępne dla wszystkich, w całej Polsce” – napisał na swoim Instagramie Robert Biedroń polecając książkę „In Vitro. Rozmowy intymne Małgorzaty Rozenek-Majdan.
Jankowska A. „Biedroń promuje in vitro. Rozenek-Majdan: Nie możemy dłużej milczeć” (17-05-2019)
https://www.wprost.pl/zycie/10217445/robert-biedron-promuje-in-vitro.html
„- Polska jest kobietą. Jej cierpienie jest jednak naszym cierpieniem. Dlatego przerwiemy piekło kobiet i zagwarantujemy wreszcie kobietom prawo do bezpiecznego przerywania ciąży do 12. tygodnia – zapowiadał na dzisiejszej konwencji założycielskiej partii Wiosna jej lider Robert Biedroń” – czytamy na stronie Onetu.
„Biedroń o aborcji: przerywamy piekło kobiet”. Onet News (3-02-2019). https://www.youtube.com/watch?v=noDj7caWQsI
KRZYSZTOF BOSAK:
Na stronie 22 programu kandydata czytamy (https://bosak2020.pl/wp-content/uploads/Bosak2020_NowyPorzadek.pdf):
„Jednym z fundamentów ładu konstytucyjnego musi być uznanie pełnego prawa każdego człowieka do życia. Zasada ta nie może być spełniona bez uznania prostego naukowego faktu, że życie istoty ludzkiej zaczyna się od momentu poczęcia. Jako szczególnie naganną praktykę należy odrzucić zwłaszcza legalność aborcji eugenicznej, czyli prawo do zabicia dziecka nienarodzonego ze względu na jego cechy zewnętrzne, chorobę lub nawet samo podejrzenie choroby. Dopuszczalność aborcji eugenicznej na gruncie obecnie obowiązującego prawa wpisuje niestety współczesną Polskę w ramy cywilizacji śmierci. Polska Konstytucja powinna w sposób jednoznaczny chronić życie tych najbardziej bezbronnych, czyli dzieci nienarodzonych.”
„Bosak vs. Samborski: Czy programy socjalne PiS są receptą na sukces tej partii?” wPolsce TV (7-06-2018) od min. 3:37: https://youtu.be/ywMVFOm0D1Y?t=217
To jest początek pewnej drogi. Politykę prorodzinna w wymiarze pewnych ułatwień trzeba dalej rozwijać. Trzeba też oddziaływać nie tylko od strony finansowej, ale także jeśli chodzi o wzorce kulturowe. Tutaj na razie rząd zrobił bardzo niewiele. Jeżeli popatrzeć na społeczeństwa zachodnie, kluczem do dzietności są nie tylko finanse, kluczem do dzietności są także wzorce kulturowe. Żeby miarą sukcesu życiowego było posiadanie przynajmniej trójki dzieci”.
Wypowiedź ws in vitro: „Nie jesteśmy zwolennikami finansowania takich metod z budżetu państwa. Na tym mogę zakończyć odpowiedź na to pytanie, więc pozwolę sobie powiedzieć dwa słowa o sytuacji gospodarczej – powiedział Bosak”. (http://www.tvn24.pl)
„Co z płacą minimalną i finansowaniem in vitro? Odpowiedzi polityków z debaty TVN24 (8-10-2019).
ANDRZEJ DUDA:
„– Zawsze deklarowałem, że jeżeli do mnie trafi ustawa, która likwiduje eugeniczną przesłankę zabiegu usunięcia ciąży, to ja z całą pewnością taką ustawę podpiszę” – stwierdził Prezydent.
‘ „Jeśli trafi do mnie ustawa, to ją podpiszę”. Andrzej Duda zabrał głos w kwestii aborcji’ TVP Info (24-10-2019)
Żłobek w każdej gminie – program budowy, remontów i rozbudowy żłobków publicznych zawiera https://www.andrzejduda.pl/plan-dudy
Wszechstronny program wsparcia rodziny zawiera Karta Rodziny podpisana 10-06-2020.
Karta Rodziny to podpisana przez Prezydenta deklaracja wsparcia m.in. w obszarze:
- ochrona instytucji małżeństwa (małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny zgodnie z definicją art. 18 Konstytucji RP, brak zgody na adopcję dzieci przez pary homoseksualne, tworzenie dobrych warunków do wychowywania dzieci).
- rynek pracy przyjazny rodzinie
„Szczegółowe omówienie Karty: Wsparcie rodziny, ochrona małżeństwa, dzieci i emerytów. Co zakłada Karta Rodziny” TVP Info 10-06-2020
Program Andrzeja Dudy traktuje rodzinę, jako inwestycję. Temu służy m.in. cały pakiet programów społecznych (omówiony przy okazji odcinka Rodzinnego Drogowskazu Wyborczego poświęconego programom społecznym).
W 2015 roku Prezydent deklarował się jako przeciwnik in – vitro, ponieważ to wypowiedź sprzed 5 lat i nie udało nam się odnaleźć wcześniejszej wypowiedzi, nie uwzględniamy jej na infografice: „– Nie będę przed nikim ukrywał, że jestem człowiekiem wierzącym i mam swoje poglądy. Powiedziałem o tym, jak postępuje się z ludźmi, którzy bardzo chcą mieć dzieci i z tego powodu są gotowi niemalże na wszystko, więc poddają się także tej metodzie. Im mówi się, że będzie skutecznie, a tymczasem skuteczność wynosi jedynie jedną trzecią. Sam znam ludzi mamionych przez lata, tracili dziesiątki tysięcy złotych. In vitro to w bardzo wielu przypadkach dawanie ludziom fałszywej nadziei i branie od nich za to ogromnych pieniędzy – nie sposób nazwać tego inaczej”
Szczepański J. „Andrzej Duda: Jestem przeciwko in vitro” Fakt.(14-03-2015)
SZYMON HOŁOWNIA:
„Emblematycznym tematem polskich sporów światopoglądowych jest dopuszczalność aborcji. Sprawom stricte światopoglądowym zamierzam poświęcić inną publikację, tę kwestię poruszę jednak już teraz, by pokazać sposób myślenia, który uważam za słuszny. Proponuję pozostawienie na swoim miejscu światopoglądowej kotwicy, rzuconej na wzburzone morze polskich sporów, którą jest obowiązująca do dziś ustawa z 1993 roku. Pozwala ona (bo przecież nie nakazuje) kobiecie na dokonanie aborcji w trzech dramatycznych przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki, w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu oraz gdy istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest wynikiem czynu zabronionego. Nie sądzę, żeby – mimo gromkich i buńczucznych deklaracji – w najbliższym czasie pojawiła się w polskim sejmie większość gotowa do zmiany tej regulacji w którąkolwiek ze stron. Jeśli jednak tak się stanie, uważam, że naruszenie tej społecznej umowy – również w moim odczuciu zdecydowanie dalekiej od ideału, ale jedynej realnie dziś możliwej w tak podzielonym w tej kwestii społeczeństwie – nie powinno dokonać się poprzez „urywanie” jednego głosu, a solidną większością 3/5, potrzebną do ponownego uchwalenia ustawy odesłanej sejmowi do namysłu przez prezydenta. Taka większość da jakąś nadzieję na zminimalizowanie ryzyka kolejnej wojny światopoglądowej. Trzeba też pamiętać, że za obowiązującymi obecnie regulacjami w sprawie aborcji nie stoi wyłącznie prosta większość parlamentarna, która uchwaliła ustawę w 1993 roku. Wspiera je także bardzo ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 28 maja 1997 roku, stwierdzające, że konstytucyjna ochrona należy się ludzkiemu życiu od momentu poczęcia, zastrzegając jednocześnie, że nie wyklucza to różnej intensywności tej ochrony prawnej. Powtórzę – w tej sprawie inicjatywa należy jednak nie do prezydenta, a do Sejmu. Co od razu może zrobić prezydent? Bardzo chciałbym – po szerokich konsultacjach społecznych – zaproponować tu praktyczne przeformatowanie optyki (znów: opiszę ją dość szczegółowo, by pokazać generalny sposób myślenia, które chciałbym wdrożyć, sprawując ten urząd) „Skupmy się na kobietach, na rodzinach stających przed dramatycznymi wyborami. Zaprojektujmy i zbudujmy system realnego wsparcia ze stałą opieką psychologiczną, wytchnieniową, dodatkowym urlopem, tak by te i ci, którzy muszą wybierać, mogli faktycznie decydować, a nie by sytuacja wybierała za nich. Rozbudujmy wsparcie państwa dla hospicjów perinatalnych, dostrzeganych od niedawna przez państwowy system ochrony zdrowia, by pomoc dla rodziców i samotnych matek, które zdecydują się dziecko urodzić, sięgała poza obecnie przewidziany miesiąc po porodzie i kwotę niespełna półtora tysiąca złotych”
(s.37 i 38 programu https://holownia2020.pl/NowyPrezydent.pdf)
Wypowiedź dotycząca aborcji: „– Uważam, że ustawy nazywanej “zgniłym kompromisem”, ale jednak kompromisem, wypracowanym w debacie długiej i ostrej, nie należy zmieniać ani w jedną, ani w drugą stronę”
Źródło: ‘ “Nieobliczalne konsekwencje”. Hołownia określił się ws. aborcji’ Do Rzeczy (31-12-2019).
https://dorzeczy.pl/kraj/124957/nieobliczalne-konsekwencje-holownia-okreslil-sie-ws-aborcji.html
„Kiedy prowadząca Monika Olejnik przypomniała słowa Hołowni o in vitro (stwierdził w 2013 roku, że jest to nieetyczna metoda – red.), wyjaśnił, że zmienił zdanie na ten temat po wielu rozmowach z osobami, które stosowały tę metodę, ponieważ zmagały się z bezdzietnością. – Uważam, że ta ustawa, która jest w tej chwili, jest krokiem w dobrym kierunku. Ta ustawa, która jest, dopuszcza sześć zarodków nadliczbowych, a ja uważam, że ponieważ poszerza się nasza wrażliwość etyczna, wiedza biologiczna i wiele innych kwestii, powinniśmy – trzymając tę ustawę, która jest – rozmawiać. Dopiero jak porozmawiamy, wymienimy opinie, to będziemy wiedzieli, co robić. Rozmowa powinna się odbywać z udziałem lekarzy, etyków, biologów – tłumaczył.”
Deklaracja Hołowni. „Podpiszę ustawę o związkach partnerskich, jeśli Sejm taką uchwali” Wprost. (10-02-2020). https://www.wprost.pl/wybory-prezydenckie-2020/10297274/deklaracja-holowni-podpisze-ustawe-o-zwiazkach-partnerskich-jesli-sejm-taka-uchwali.html
WŁADYSŁAW KOSINIAK- KAMYSZ
Na swojej stronie z programem kandydat deklaruje:
„Wypracowane w 2015 r. rozwiązania w ramach Ustawy o leczeniu niepłodności były dużym sukcesem i nadzieją dla wielu par, które w końcu otrzymały realną pomoc w realizacji swojego marzenia o posiadaniu własnych dzieci. Ustawa przewidywała finansowanie tych starań związanych m.in. z zapłodnieniem in vitro z budżetu państwa. Niestety następny rząd się z tego wycofał, co było dużym błędem. Dlatego jedną z moich pierwszych inicjatyw ustawodawczych będzie przywrócenie finansowania In vitro z budżetu państwa.”
„Kompromis aborcyjny powinien być zachowany” stwierdził Władysław Kosiniak – Kamysz.
Źródło: Gąbka A. „Prezes PSL o referendum ws. związków partnerskich: To wsłuchanie się w głos rodaków” (8-11-2019). Do min. 2:37 https://www.tvp.info/45248852/prezes-psl-o-referendum-ws-zwiazkow-partnerskich-to-wsluchanie-sie-w-glos-rodakow
RAFAŁ TRZASKOWSKI:
Na stronie UM w warszawie znajduje się między innymi zakładka 100 Dni Rafała Trzaskowskiego, a tam:
„Więcej pieniędzy na program in vitro
Zgodnie z zapowiedzią, rozszerzyliśmy warszawski program in vitro. Wysokość dofinansowania zabiegów wzrosła do 90%. Mamy na to 10,6 mln zł w tegorocznym budżecie miasta”
http://www.um.warszawa.pl/en/aktualnosci/100-dni-prezydenta-rafa-trzaskowskiego?page=0,1
oraz:
- „Opieka ginekologiczna bez klauzuli sumienia:
Zagwarantowaliśmy, że w szpitalach, dla których m.st. Warszawa jest podmiotem tworzącym, tj. w szpitalach ginekologiczno-położniczych oraz w szpitalach posiadających odziały ginekologiczno-położnicze, dyżurują lekarze-ginekolodzy, którzy nie odmawiają udzielania świadczeń medycznych z powodu klauzuli sumienia.
- Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV
.‘„Chcę zadbać o związki partnerskie i chcę dbać o prawa kobiet i bronić mniejszości przed przejawami nienawiści. Nie jestem natomiast zwolennikiem zaostrzania prawa aborcyjnego” – odpowiedział. Przekonywał, że otwieranie debaty na temat aborcji w kampanii wyborczej zakończyłoby się „awanturą polityczną”.’
Źródło:
Wojtczuk M. Trzaskowski popiera związki partnerskie. Ale co to właściwie znaczy? Wyborcza. Warszawa. (2-06-2020) https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25994260,trzaskowski-popiera-zwiazki-partnerskie-ale-co-to-wlasciwie.html