Instytut Ona i On | Rodzice apelowali o podpis Prezydenta pod zmianami w prawie oświatowym – informacja prasowa
19563
post-template-default,single,single-post,postid-19563,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode_popup_menu_push_text_right,qode-theme-ver-16.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Rodzice apelowali o podpis Prezydenta pod zmianami w prawie oświatowym – informacja prasowa

Rodzice apelowali o podpis Prezydenta pod zmianami w prawie oświatowym – informacja prasowa

Słowa ” Bezpieczna szkoła – spokojny rodzic” – można uznać za motyw przewodni spotkania przedstawicieli Społecznej Koalicji na rzecz Edukacji, Nauki i Wychowania z Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Panią Bogną Janke oraz Dyrektor Biura Dialogu i Korespondencji Panią Grażyną Wereszczyńską. Podczas spotkania, jakie miało miejsce w Kancelarii Prezydenta 23 lutego 2022  w godzinach popołudniowych, organizacje rodzicielskie wyraziły swoje jednoznaczne poparcie dla nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe.

Delegacja z dr hab. prof. UAM Michałem Michalskim, prezesem Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie wyraziła także nadzieję , iż Prezydent podzieli opinię rodziców i uzna znowelizowaną ustawę za gwaranta konstytucyjnych praw rodziców i szansę dla lepszego funkcjonowania szkół.

W długiej rozmowie strona społeczna przekazała szereg konkretnych przykładów z życia szkół, poddanych w ostatnich latach niekontrolowanemu napływowi organizacji pozarządowych. Wielokrotnie ich projekty i programy stoją w sprzeczności z podstawami programowymi i wychowawczą rolą szkoły, budząc oburzenie i sprzeciw świadomych rodziców. Rodzice i dyrektorzy nie są w stanie dobrze zdiagnozować niebezpieczeństw na podstawie ogólnikowych programów i chwytliwych haseł. Nowelizacja ustawy daje rodzicom i organom państwa większe możliwości kontroli szkolnych zajęć pozalekcyjnych, gwarantuje bezpieczeństwo dzieciom oraz spokój rodzicom. Tak uważa 73% respondentów poddanych w ostatnich dniach badaniu przez pracownię Social Changes. Zapewnia także przejrzystość działalności organizacji.

Większe zaufanie do szkół, w których uczniowie spędzają wiele godzin dziennie, harmonijny rozwój dzieci, możliwość świadomego wyboru ścieżek dodatkowej edukacji i obywatelskie zaangażowanie w proces wychowania – to spodziewane efekty będące skutkiem nowelizacji.

W obszernym piśmie skierowanym do Prezydenta RP  Koalicja trzynastu  organizacji rodzicielskich i ekspertów oświatowych zawarła diagnozę obecnej sytuacji w szkołach i swoje oczekiwania. Wskazano, że ustawa to dobry kierunek działań naprawczych w polskiej szkole oraz podkreślono, że powinny one zostać jak najszybciej podjęte.

Spotkanie zakończył – podobnie jak złożone pismo – apel do Prezydenta o podpisanie nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe.

Dla dobra dzieci!

TEKST PISMA złożonego w gabinecie Pana Prezydenta

Tekst informacji prasowej

Relacja na stronie Kancelarii Prezydenta