Wierzymy, że tylko współpraca polskiego środowiska prorodzinnego jest fundamentem skuteczności podejmowanych działań!
Polecamy uwadze piękny portret organizacji prorodzinnych pt. “Prorodzinni”, na łamach “Gościa Niedzielnego”, do którego treści pośrednio się przyczyniliśmy (wykorzystano dane z naszego badania organizacji prorodzinnych – ankiety APOP). Autorem artykułu jest Jakub Jałowiczor (3-12-2021). LINK do artykułu
2023
ZJAZD ORANIZACJI PRORODZINNYCH
27 lipca 2023 roku, w siedzibie Collegium Intermarium, już po raz kolejny spotkało się kilkanaście polskich organizacji prorodzinnych z udziałem Instytutu “Ona i On” (tym razem, z braku czasu i zasobów to nie my byliśmy organizatorem, choć cieszymy się, że nasz pomysł jest kontynuowany; o naszych poprzednich tego typu inicjatywach można przeczytać TU).
Rozmowy dotyczyły możliwości podejmowania wspólnych działań oraz dotychczasowych osiągnięć i wyzwań. Szczególną uwagę poświęcono m.in. szkodliwości nowych mediów, ochronie dzieci przed pornografią, narastającej fali tranzycji czy kwestiom edukacji. Został także przedstawiony projekt ustawy zakazujący tranzycji nieletnich pt.: „Stop okaleczaniu dzieci” – autorstwa Ordo Iuris, który był konsultowany m.in z naszą fundacją.
Na części spotkaniu byli obecni przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tematyczna rozmowa z szefem Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji i Nauki, Radosławem Brzózką dostępna jest na portalu Afirmacja TV.
2022
NA OGÓLNOPOLSKIM FORUM RODZINA I WYCHOWANIE O ANKIECIE APOP
W dniach 22-24 września 2022 gościliśmy na Ogólnopolskim Forum Rodzina i Wychowanie – spotkaniu przeznaczonym dla organizacji działających na rzecz wychowania i rodziny, którego organizatorem było Stowarzyszenie Chrześcijańskich Dzieł Wychowania. Była to okazja do sieciowania, nawiązywania współpracy, dokształcania się. Mieliśmy także możliwość zaprezentowania wyników naszego, pierwszego w Polsce badania organizacji prorodzinnych (ankieta APOP). Wśród gości Forum było kilkadziesiąt organizacji. Dziękujemy SChDW za zaproszenie:)
WSPÓŁORGANIZUJEMY I FORUM ORGANIZACJI PRORODZINNYCH – WSPÓLNIE W OBRONIE PRAW RODZINY
· 4 lipca 2022 w Warszawie odbyło się I Forum Organizacji Prorodzinnych.
· W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele ok. 40 organizacji z całej Polski, a także eksperci w obszarach polityki rodzinnej i demograficznej oraz edukacji i wychowania oraz dziennikarze, m.in. Jan Pospieszalski.
· Zgromadzeni ocenili działania państwa dotyczące wsparcia rodziny i demografii.
· Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci, Instytut “Ona i On”, Stowarzyszenie Odpowiedzialny Gdańsk oraz przy wsparciu Instytutu Ordo Iuris. Salę i zaplecze użyczyła nam uczelnia Collegium Intermarium. Ogromnie dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w organizacji!
Forum miało na celu podzielenie się osiągnięciami i doświadczeniami z ostatnich dwóch lat oraz wstępne, warsztatowe zaplanowanie działań i projektów na najbliższy rok. W ocenie zebranych, polityka rodzinna i demograficzna wymaga głębokiej aktywizacji, podniesienia jej rangi i jasnego przeciwstawienia się antyrodzinnym nurtom i modom. Formułowane przez lata oczekiwania organizacji prorodzinnych w tym zakresie dotychczas nie spotkały się z realizacją. Kolejne komitety, rady i gremia rządowe nie zakończyły swoich prac konstruktywnym programem wdrażanym przez rząd. Jednocześnie, przyjęcie 24 maja przez Radę Ministrów kontrowersyjnej uchwały w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2022-2030, może mieć negatywny wpływ na rodzinę i środowisko szkolne. Szkodliwe skutki wywołać może również uwzględnienie postulatów „gender mainstreaming” w obszarach kultury w Krajowym Planie Odbudowy.
Pomimo kolejnych programów socjalnych, w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Chociaż władze zapewniają ekonomiczne wsparcie dla młodych, zawieranych jest mniej małżeństw i rośnie liczba rozwodów. Również mimo deklarowanej troski rządu o zdrowie obywateli, dochodzi do coraz liczniejszych tragedii wśród dzieci i młodzieży (z samobójstwami włącznie), spotęgowanych przez zdalne nauczanie. Zadaniem Forum Organizacji Samorządowych w najbliższym roku będzie wypracowanie programu przeciwdziałania tym tendencjom, opartego na przeprowadzonych badaniach, doświadczeniach krajowych i zagranicznych.
Zebrani wyrazili jednoznaczne oczekiwanie, by instytucje publiczne realizowały jako swoje priorytetowe zadanie upowszechnienie kultury rodzinnej w Polsce, opartej zgodnie z konstytucyjną tożsamością Rzeczypospolitej na wdzięczności za chrześcijańskie dziedzictwo narodowe, na ochronie małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, na ochronie rodzicielstwa, macierzyństwa i ojcostwa oraz na pierwszeństwie wychowawczym rodziców w procesie edukacji.
2021
1. Ukazał się raport na podstawie naszego badania organizacji prorodzinnych – APOP. Byliśmy z nim u minister B. Sochy
3.12.2021 wręczyliśmy wyniki naszego badania 36 organizacji prorodzinnych (wyniki pełne, 73 częściowe) Pani wiceminister Barbarze Socha. W ramach ankiety APOP (Analiza Potrzeb Organizacji Prorodzinnych) zadaliśmy 62 pytania dotyczące podstawowych informacji o organizacji, działalności, wpływu społecznego. Dane te porównaliśmy z informacjami nt ogółu organizacji pozarządowych w Polsce oraz tzw. organizacjami równościowymi. Pani Barbara Socha pełni funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Demograficznej oraz Podsekretarza Stanu Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Pani minister zapoznała się z nim jako pierwsza. 8 grudnia 2021 zawiadomiliśmy media. Raport jest dostępny na naszej stronie.
LINK do ściągnięcia wyników ankiety
LINK do 5 publikacji medialnych
2. Biblioteka dla NGO
Począwszy od 2020 roku wspólnie z organizacją “Dobro Czynić” Misja Charytatywna kontynuujemy projekt „Biblioteka dla NGO”. W 2020 roku udało nam się kupić kolejną porcję bardzo potrzebnych książek wykorzystywanych między innymi do publikacji, wystąpień, ekspertyz. Środki pochodziły ze wspólnie zebranego 1% podatku (dla “Dobro Czynić”) oraz druga część – bezpośrednio od Instytutu „Ona i On”.
2020
Przeprowadzenie badania organizacji prorodzinnych (ankieta APOP) – dane w opracowaniu.
2019
Po raz drugi w tym roku (nie licząc trzeciego spotkania przygotowawczego), we wtorek, 10 grudnia 2019, w naszej siedzibie w Warszawie Radości, gościliśmy inne organizacje prorodzinne, gdzie wspólnie omawialiśmy ważne dla naszego kraju wydarzenia wymagające naszej reakcji.
Mieliśmy okazję przejrzeć nasze zasoby i przymierzyć się do wspólnej strategii, której idea jest bardzo bliska Instytutowi „Ona i On”.
Ankieta APOP (analiza potrzeb organizacji prorodzinnych) – styczeń 2019 – wyniki wkrótce.
Spotkanie strategiczne organizacji prorodzinnych – Radość 23 luty 2019.
2018
Od ponad roku uczestniczymy, a od blisko roku współkoordynujemy warszawskie spotkania organizacji oraz działaczy społecznych działających na rzecz ochrony rodziny, gdzie zainicjowaliśmy wiele ważnych dyskusji. Wymieniamy się informacjami, wspieramy się, współpracujemy, podejmujemy wspólne inicjatywy pod nazwą “Porozumienie na Rzecz Rodziny”. To dzięki wzajemnej wymianie informacji oraz inspiracji w ramach forum zaistniały takie ważne ogólnopolskie inicjatywy autorstwa różnych organizacji, jak:
To ankieta skierowana do samorządowców uwrażliwiająca ich na współczesne zagrożenia rodziny przed wyborami samorządowymi w Polsce na jesieni 2018. Więcej TU