W miarę swoich możliwości czasowych staramy się dzielić wiedzą i wspierać różne organizacje, instytucje, kościoły chrześcijańskie udzielając im wsparcia, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych lub w adekwatnej, opartej na wiedzy naukowej reakcji na zaistniałe wydarzenia wokół tematyki płci, płodności, seksualności. Przedstawiciele Fundacji biorą także udział we współtworzeniu programów profilaktycznych dla dzieci i młodzieży. Poniżej wybrane aktywności były możliwe także dzięki Państwa wsparciu, bardzo prosimy o włączenie się w finansowe wspieranie dobrego dzieła. Apelujemy zwłaszcza o stałe wpłaty, które pozwolą nam planować działania z wyprzedzeniem. Nasz nr konta 49 1540 1287 2001 0000 0664 0001.
2024
“Gdy Kasia twierdzi, że jest Tomkiem”. Konferencja prasowa ws poradnika dla nauczycieli.
Nasz przedstawicielka wzięła udział w dniu wczorajszym, to jest 26 sierpnia 2024 w konferencji prasowej poświęconej publikacji nowego poradnika dla szkół i nauczycieli pomagającego z perspektywy prawnej uporać się z wyzwaniem zmiany imion czy zaimków przez uczniów z problemami z identyfikacją płciową.
Wydawcą poniższego poradnika jest Ordo Iuris.
Marek Puzio (2024). Gdy Kasia twierdzi, że jest Tomkiem. Aspekty prawne genderowych sporów o zaimki w polskiej szkole. Poradnik dla nauczycieli.
Prezes Agnieszka Marianowicz-Szczygieł przedstawiła stan wiedzy naukowej w tym obszarze z punktu widzenia psychologii. Podczas konferencji głos zabrała również Grażyna Lubszczyk ze Stowarzyszenia Nauczyciele dla Wolności. Strona organizatora i wydawcy była reprezentowana przez mec. Jerzego Kwaśniewskiego i Marka Puzio. Dziękujemy za zaproszenie i kibicujemy inicjatywie. Publikacja, naszym zdaniem, jest niezmiernie potrzebna.
Link do informacji o inicjatywie i konferencji prasowej na stronie organizatora.
2023
Premiera! standardy diagnostyczno-terapeutyczne SPCH dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami płci
30 listopada 2023 Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich ogłosiło niezmiernie ważny, potrzebny i pionierski dokument, jeśli chodzi o pomoc dzieciom i młodzieży z kłopotami w zakresie płciowości, pt.:
“Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej”
Miło nam, że nasz prezes, Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, zarówno koordynowała prace nad dokumentem i przedstawiała go na poniższej konferencji. Podczas wykładu przedstawiła także wiedzę naukową dotyczącą tego zjawiska.
W Polsce jak dotąd nie było tego rodzaju dokumentu, co powodowało dużą uznaniowość i zazwyczaj pomijanie np. wszechstronnej diagnozy psychologicznej.
“Niniejszy dokument, zwany w skrócie ‘Standardami SPCh 2023’ powstawał wieloetapowo od początku 2023 roku. Na jego kształt złożyła się praca kilkunastu ekspertów korzystających z międzynarodowych doświadczeń klinicznych i dorobku naukowego psychologów, psychoterapeutów (w tym psychoterapeutów dzieci i młodzieży, rodziny oraz terapeutów uzależnień), seksuologów i lekarzy (o specjalnościach: medycyna rodzinna, psychiatria, endokrynologia dziecięca, ginekologia i położnictwo). To pierwsza wersja tego dokumentu, niezmiernie potrzebnego w Polsce, wypełniającego istotną lukę w literaturze przedmiotu i terapeutycznej praktyce.”- czytamy we wprowadzeniu.
Dokument, choć ukończony, ma status projektu przedstawionego do konsultacji społecznych. Ponieważ rzecz dotyczy pionierskiego obszaru (zaburzenia tożsamości płciowej wśród dzieci i młodzieży są wciąż nowym, rozwijającym się obszarem wiedzy, ale model uwzględnia klasyczne, przyczynowo- skutkowe podejście, które jest pomijane w przypadku podejścia afirmującego gender. Natomiast już spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem za granicą, o czym świadczą komentarze z kilku krajów.
Poniżej zamieszczamy link do nagrania z konferencji Centrum Życia i Rodziny nt tranzycji, na której odbyła się uroczysta premiera dokumentu.
LINK do odsłuchania konferencji nt TRANZYCJI
Polecamy całą naszą zakładkę z materiałami w tym obszarze – TUTAJ
Tłumaczenie listu rodziców dotyczącego kłopotów z płcią u dzieci
Przetłumaczyliśmy także list rodziców powiązanych z organizacją Genspect ukazujący ich punkt widzenia i wyzwania, które ich spotykają. List otwarty stanowi także protest wobec nagannych praktyk niektórych pediatrów. Jest dostępny TUTAJ
Pełny tytuł listu: List otwarty GENSPECT do Amerykańskiej Akademii Pediatrów (American Academy of Pediatrics) z dnia 18 czerwca 2022.
Międzynarodowe wytyczne IFTCC dotyczące zaburzeń tożsamości płciowej
Powstały międzynarodowe wytyczne organizacji IFTCC dotyczące zaburzeń tożsamości płciowej. Odnoszą się zarówno do dzieci, jak i do osób dorosłych. IFTCC gromadzi profesjonalistów i sympatyków z 27 krajów na świecie, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących płci i seksualności. Dokument powstał w ramach międzynarodowego zespołu roboczego, w ramach którego znalazła się także nasza prezes Instytutu “Ona i On” – Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.
Dokonaliśmy tłumaczenia dokumentu, który dostępny jest TUTAJ
Oryginał dokumentu znajduje się tu – LINK
DOKUMENT (w tłumaczeniu na język polski) W WERSJI PDF – TU
2021
Poniżej znajduje się nagranie panelu, na którym byliśmy obecni, dzięki zaproszeniu Warsaw Enterprise Institute.
2. List do rektora UJ ws polityki płci
Zainicjowaliśmy, napisaliśmy wspólny z innymi organizacjami prorodzinnymi list do rektora UJ wz z zagrożeniem ideologizacji tej placówki wokół tematyki tzw. równości, gender oraz LGBT. Po wymianie kilku pism UJ ostatecznie odmówił udzielenia odpowiedzi na proste i logiczne pytania sprawdzające podstawy naukowe, przejrzystość finansową i stosowane zasady etyczne. Dwukrotnie zawiadomiliśmy media.
LINK: 1 LIST INSTYTUTU ONA I ON i ORGANIZACJI PRORODZINNYCH z dn. 29 czerwca 2021
LINK: 1 KRÓTKA ODPOWIEDŹ UJ z dnia 2 lipca 2021
LINK: 2 PISMO INSTYTUTU ONA I ON z dnia 14-07-2021
LINK: 2 OSTATECZNA ODPOWIEDŹ UJ
LINK: 6 publikacji medialnych ws odpowiedzi UJ, w tym poniższa
LINK: pełen TEKST drugiej informacji prasowej
6 publikacji ws odmowy udzielenia nam odpowiedzi UJ
LINK: Informacja prasowa po pierwszym liście do UJ
LINK: 6 PUBLIKACJI MEDIALNYCH po pierwszym liście z dn. 29-06-2021 i Wywiad dla wRealu24
Zdjęcie dokumentujące złożenie pisma w rektoracie UJ:
2020
Udzieliliśmy w związku z tym wywiadu dla portalu Do Rzeczy
2019
2018