Instytut Ona i On | Publikacje i materiały
17047
page-template-default,page,page-id-17047,page-child,parent-pageid-16978,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode_popup_menu_push_text_right,qode-theme-ver-16.5,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.7,vc_responsive
 

Publikacje i materiały

W planach mamy różne publikacje, część z nich wymaga sporych środków finansowych. Na razie zachęcamy do zapoznania się z następującymi pozycjami. Inne są w przygotowaniu.

 

2024

WAŻNA PUBLIKACJA NT WŁADZY RODZICIELSKIEJ

Instytucja władzy rodzicielskiej jako koncept prawny jest coraz częściej podważana w świecie prawa, mediów i życia społecznego. Dlatego tak cenna jest inicjatywa, do której została zaproszona nasza przedstawicielka. Powstała właśnie obszerna i interdyscyplinarna monografia nt władzy rodzicielskiej, co ważne, dostępna bezpłatnie. W 2024 roku udostępniono elektronicznie wersję angielską (link poniżej). Wersja polska już trafiła do wielu bibliotek.

 

Marianowicz-Szczygieł (2023). Władza rodzicielska. Aspekty psychologiczne w: J. Słyk, M. Wilczek-Karczewska (red.) Władza rodzicielska. Interdyscyplinarna analiza instytucji ISBN 9788383560007, Warszawa: Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, s.243 –

Marianowicz-Szczygieł (2023). Psychological Aspects of Parental Authority. In: Dariusz Karczewski, Jerzy Słyk, Magdalena Wilczek-Karczewska (eds.)“Parental Authority. Cross-Disciplinary Analysis of a Legal Institution. Volume II: Parental Authority from a Non-legislative Perspective”. Warsaw: Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, pp.169 – 288. ISBN 978-83-67811-22-4

KONTROWERSJE “ZMIANY PŁCI” – (NASZ) NOWY ARTYKUŁ NAUKOWY

Miło nam poinformować o nowym artykule naukowym, współautorstwa naszej prezes dotyczącego dzieci i młodzieży z zaburzeniami tożsamości płciowej:

A.Margasiński, A. Marianowicz-Szczygieł (2024) Kontrowersje wokół „zmiany płci” – między afirmacją a życzliwym powstrzymywaniem. Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio Numer 57(1)2024, s.1-18

LINK do wersji PL

LINK do wersji ANG

Inne publikacje i pomoce w tej tematyce znajdują się na stronie:

Tato, mamo, chcę zmienić płeć

 

2022

ARTYKUŁ NT FEMINIZMU OPUBLIKOWANY WŚRÓD GRONA WYBITNYCH INTELEKTUALISTÓW

Właśnie  ukazała się publikacja  po zeszłorocznej konferencji zorganizowanej przez New Direction i europosła Patryka Jakiego pt.: ” Walka kulturowa w UE. Dostosować się czy walczyć?”, na której głos zabierała także nasza przedstawicielka – Agnieszka Marianowicz-Szczygieł. W środku publikacji (data wydania 2022), pośród artykułów grona wybitnych intelektualistów znajduje się artykuł naszej wiceprezes pt.: “Irracjonalność feminizmu – jak feminizm sam doprowadzi do spełnienia swoich najgorszych koszmarów”.

Ws dostępu do publikacji po tej, jak i po zeszłorocznej konferencji prosimy o kontakt z biurem europosła P. Jakiego.

LINK do wystąpienia w wersji VIDEO

DANE Z 10 KRAJÓW – EKSPLOZJA ZABURZEŃ TOŻSAMOŚCI PŁCIOWEJ WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

Link do artykułu naukowego naszej wiceprezes nt eksplozji przypadków zaburzeń tożsamości płciowej:

Marianowicz-Szczygiel, A. (2022). Rise of gender identity disorders among children and adolescents- data from 10 countries. Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 49(1), 122-141. https://doi.org/10.34766/fetr.v49i1.1060

TEKST PL: https://www.stowarzyszeniefidesetratio.pl/fer/2022-1Szczygiel.pdf

TEKST ANG: https://fidesetratio.com.pl/ojs/index.php/FetR/article/view/1060/724

Artykuł zawiera przełomowe dane, które obrazują mierzalne, negatywne skutki propagowania tzw. ideologii gender.

 

2021

CYKL WYKŁADÓW W RAMACH NASZEJ KONFERENCJI:

Cykl wykładów wygłoszonych podczas konferencji „Ateny i Jerozolima. Seksualność człowieka w ujęciach teologicznych i filozoficznych” w Warszawie w dniach 15-16 września 2019 zorganizowanej przez „Instytut „Ona i On” oraz WBST więcej na stronach:

 http://onaion.org.pl/2019/09/18/zdjecia-z-naszej-konferencji/

http://wbst.edu.pl/atenyijerozolima/

 

  1. “Tęczowe chrześcijaństwo – zasięg przykłady”-   Agnieszka Marianowicz- Szczygieł

LINK do filmu

Wykład szczegółowo obrazuje także na przykładach rożne drogi infiltracji kościoła, np. przez publikacje, aktywność wpływowych liderów, wydarzenia towarzyszące wydarzeniom religijnym, działalność specjalnie dedykowanych organizacji, przez sztukę itp. W pierwszej części jednak omówione są pewne fundamentalne prawdy: weryfikacja założeń ruchu LGBT przez dane naukowe, cytaty z Biblii odnoszące się do homoseksualizmu czy transseksualizmu, a wreszcie cytaty z dokumentów organizacji międzynarodowych, aktów prawa międzynarodowego itp., które ograniczają lub wykluczają wolność religijną. Wykład podaje także przykłady represjonowania chrześcijan i dokumentuje, że ostrze rewolucji seksualnej jest coraz bardziej antychrześcijańskie.

 

2.  “Cywilizacja i rodzina: zagrożenia w perspektywie historycznej” – dr hab. Wojciech Gajewski, prof. UG

Puste, wyludnione miasta, bezład, bezprawie. To nie wizja z filmu science fiction, ale obraz zaczerpnięty sprzed blisko 2 tysiącleci, który zagraża nam także obecnie. Żadna cywilizacja nie trwa wiecznie, każda rodzi się i upada. To samo dotyczy naszej cywilizacji zachodniej. Polecamy ten wyjątkowy wykład poruszający historyczną perspektywę rodziny. Wykład na konkretnych przykładach cywilizacji antycznych pokazuje, że borykały się one z bardzo podobnymi problemami demograficznymi, jak nasza, a starano się im przeciwdziałać m.in. prawnie (np. osoby bezdzietne nie mogły dziedziczyć, matki trójki dzieci zyskiwały dużą niezależność ekonomiczną itp.). Daje się także zauważyć następujący, powtarzalny w historii wzorzec: niemoralność prowadzi do rozpadu rodziny, rozpad rodziny prowadzi do upadku cywilizacji. Wojny i najazdy zewnętrzne (np. w starożytnym Rzymie) były tylko kroplą, która przelewała czarę. Pierwszym gwoździem do trumny była depopulacja. Szokujące dane liczbowe i cytaty dzieł pisarzy antycznych dobitnie pokazują nam kruchość naszej cywilizacji, która właśnie umiera (wg prelegenta minęliśmy już etap „zagrożenia”).

3. Czym jest a czym nie jest płeć? – dr Magdalena Siemion.

Płeć jest konstruowana i wybierana czy też raczej odkrywamy ją? Magdalena Siemion podczas wykładu pt.: „Płeć konstrukt społeczno – kulturowy czy czynnik konstytuujący osobę?” omawia różne filozoficzne koncepcje płci. Wbrew obiegowym opiniom gender nie neguje płci biologicznej, ale ją ignoruje. To raczej queer – podważa, zaprzecza płci biologicznej. Stojąca na przeciwstawnym biegunie teologia ciała wskazuje, że płeć odkrywamy, teoria queer – twierdzi zaś, że płeć jest tworzona. Magdalena Siemion na płaszczyźnie filozoficznej porównuje koncepcje Judith Butler czy Jacka Kochanowskiego oraz teologię ciała Karola Wojtyły. Papież wskazywał, że cielesność jest pierwotna wobec płci, sama płeć jest osobotwórcza i jednocześnie ukierunkowana relacyjnie, podkreśla także dopełnienie i komplementarność męskości i kobiecości. Wstyd pełni rolę ochronną, aby żadna osoba nie była traktowana przedmiotowo. M. Siemion odwołuje się tu do prac: „Osoba i czyn”, „Miłość i odpowiedzialność”, „Mężczyzną i niewiastą stworzył ich” K. Wojtyły.

 

4. “Wkład chrześcijaństwa w rozwój kultury i cywilizacji europejskiej” – dr Włodzimierz Tasak

Czy kościół niszczył kulturę, w tym kulturę antyczną? Czy raczej był budowniczym naszej cywilizacji? Tu wykład historyka i teologa demaskuje stereotypy, a czasem nieuctwo. Nie da się wypłukać historii Europy z chrześcijaństwa, robią tak tylko cenzorzy rozwoju cywilizacji europejskiej. Chrześcijaństwo w sposób świadomy nie tylko ocaliło i zachowało spuściznę antyczną, ale chętnie z niej korzystało. To kościół stworzył podwaliny współczesnej edukacji i dowartościował tu także kobiety. Np. Tertulian zalecał nieodwracanie się od świeckiej edukacji, chrześcijanie bywali nie tylko nauczycielami, ale w ramach katechumenatu prowadzili także świecką powszechną edukację – od około 150 r. n.e. funkcjonowały szkoły katechetyczne, w średniowieczu szkoły przyklasztorne i przykatedralne. To na ich fundamentach zbudowano ideę uniwersytetów. Rewolucja seksualna jest coraz bardziej antychrześcijańska, dlatego dobrze jest znać gruntownie chrześcijańską tożsamość i wkład chrześcijaństwa w rozwój Europy, tu – na przykładzie bardzo ciekawych dowodów historycznych związanych z kształtowaniem się sfery edukacji.

 

—>>POZA TYM:

ANKIETA APOP- badanie organizacji prorodzinnych

Praktyczni pionierzy, pełni poświęcenia i zaangażowania, usiłujący zaradzić nowym problemom społecznym tam, gdzie nie ma jeszcze odpowiednich instytucji, badań czy grantów. Często bez komputera czy telefonu wykonują w większości nieodpłatną pracę – a pracują często codziennie lub po godzinach. Choć w ok. 50% sami mają rodziny 3+,  pomagają innym budować  godne życie, jakość i etos polskiej rodziny. Bez wsparcia instytucji publicznych czy biznesu funkcjonują jakby na własnej wyspie, trzymając się za to „blisko swoich”. Ewidentnie jest to pomijana i niedoinwestowana część sektora NGO, który w całości góruje większą stabilnością finansową i „profesjonalizacją działań” w stosunku do organizacji prorodzinnych. A jak wypadają organizacje prorodzinne na tle tzw. organizacji równościowych, które są zdecydowanie najbogatsze i hojnie wspierane przez  granty międzynarodowe oraz prą w kierunku decydentów i biznesu? Poniżej wyniki z ankiety APOP – pierwszego badania organizacji prorodzinnych.

LINK do ściągnięcia  wyników  ankiety

LINK do informacji prasowej

 

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł „Zaburzenia tożsamości płciowej u dzieci i młodzieży – ujęcie psychologiczne. Geneza, czynniki ryzyka, rokowania, profilaktyka” w:

Błażej Kmieciak (red.),”Między chromosomem a paragrafem” Wydawnictwo Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości, Warszawa, 2021. LINK do zakupów

Wiosną 2021 ukazała się naukowa, interdyscyplinarna  monografia nt zaburzeń płci, w której mamy swój udział. To praca zbiorowa zawierająca cykl artykułów. Nasza wiceprezes jest autorką części poświęconej dzieciom i młodzieży. Wydawcą jest Instytut Wymiaru Sprawiedliwości.

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł “Dlaczego rodzina jest tak ważna z perspektywy społecznej?” w: „Jak zbudować szczęśliwe małżeństwo?”e-book Ewangelicznej Polski, 2021 

LINK

LINK 

2020

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł “Sztuczna multiseksualność to utopia, ale ma wielu beneficjentów”, w: „Zderzenie kulturowe w UE. Czy Polska ma szansę?”, s. 85-103, Toruń, ECR Party, 2020.

 

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, “Dlaczego na świecie wzrasta liczba osób LGBT?”, Instytut “Ona i On” marzec 2020.

Wieloletnie obserwacje z różnych stron świata wskazują, że stale wzrasta liczba osób LGBT.: dzieje się tak w USA, Wielkiej Brytanii, Australii, ale także Chinach. Trendy te dotyczą zwłaszcza osób młodych, które dopiero odkrywają swoją seksualność. Skokowo wzrasta także liczba dzieci i młodzieży z podejrzeniami lub już z diagnozą zaburzeń tożsamości płciowej. LINK do pobrania naszego raportu.

 

 

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł,  “Rodzina w procesie przemian społecznych. Multiseksualność a ryzyko implozji demograficznej”, Kwartalnik Naukowy Fides Et Ratio, 2020, 43(3), 69-87.    https://doi.org/10.34766/fetr.v43i3.32029-10-2020.  LINK

 

dr Przemysław Chmielecki i dr Mateusz Wichary (red.) “Wokół problemów seksualności”, Warszawa: Oficyna Wydawnicza Vocatio, 2020.TUTAJ

Publikacja pokonferencyjna po konferencji “Ateny i Jerozolima. Seksualność człowieka w ujęciach teologicznych i filozoficznych”, którą współorgnizowaliśmy w 2019 roku. Link do opisu konferencji TU   

Wykłady na YoTube

 

 

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, “Tęczowa utopia. 10 pytań i 100 argumentów”, Warszawa: Centrum Życia i Rodziny, 2020 https://teczowautopia.pl/ 

Poręczna i praktyczna broszura dotycząca sfery społecznej przemian kulturowych skierowana do przeciętnego Kowalskiego,gościnnie u zaprzyjaźnionej fundacji: Centrum Życia i Rodziny, która była zleceniodawcą i  wydawcą.

Wykład “Efektywność terapii homoseksualizmu w świetle badań naukowych”:

LINK: https://www.youtube.com/watch?v=b4yA6rMjnrE

 

2019

Wykład “Wpływ edukacji seksualnej na rozwój dzieci i młodzieży” na konferencji https://bronmydzieci.pl/

 

 

Link do wykładu wiceprezes Agnieszki Marianowicz-Szczygieł ze szkolenia Inicjatywy Stop- Seksualizacji, spora porcja danych naukowych nt homoseksualizmu!  – „Aby hasło LGBTQ+ nie odbierało ci mowy” –  TU

 

Broszura na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie nt prehomoseksualizmu u młodzieży z perspektywy chrześcijańskiej – pobierz.

2018

Agnieszka Marianowicz-Szczygieł, “Ideologia homoseksualna i jej mistyfikacje” w:

Mirosław Rucki (red.) “Wpływ ideologii na naukę i życie społeczne”, Warszawa: Chrześcijańskie Forum Pracowników Nauki, 2018.

Publikacja materiałów po konferencji  Chrześcijańskiego Forum Pracowników nauki  “Nauka, Etyka, Wiara”, które odbyło się w dniach  31 maja-3 czerwca 2018 – INFO TU. Poszczególne rozdziały (autorzy) są pod linkiem:  TU 

 

Tekst modlitwy w intencji zatrzymania niszczących skutków rewolucji seksualnej w Polsce, Europie i na świecie – pobierz.